Какво да направите, ако косата пада в големи количества: съвети и съвети от опитни трихолози
Все по-често жените се оплакват от тъп цвят на косата, тяхната чупливост, повишена загуба, особено в извън сезона. Това винаги ли е предупредителен знак? Какви са причините и начините за лечение на косопад у дома в момента.
Красивата коса отдавна се смята за едно от основните достойнства на жената. Ако висококачествената козметика и модерната рокля са лесни за закупуване, тогава здравата коса е резултат от внимателна грижа и внимание към тях.
Признаци на косопад при жените
Косопадът е норма – всеки косъм има свой собствен жизнен цикъл и когато му дойде времето той „умира“, отстъпвайки място на нов. Можете да загубите 50-100 броя на ден и това е естествено.
Как да разберете, че загубата надвишава нормата и имате реален шанс да останете без гъстата си коса? Просто е: просто направете теста.
Разгледайте падналата коса. Ако върхът му завършва на крушка, вие алармирате напразно, това е естествено умираща коса, част от регенерацията на линията на косата. Опитайте се да не миете косата си 2-3 дни. В края на този период хванете главата си с ръце и издърпайте косата си.
По време на това действие ще паднете няколко косми, поставете ги върху лист хартия. Повторете процедурата около три пъти в различни части на главата. Пребройте космите на лист хартия. Ако сте загубили по-малко от 15 косъма, тогава процесът на косопад е нормален.
Ако има повече от 15 косъма, тогава количеството на падналата коса надвишава нормата. Трябва да обърнете внимание на това.
Какво причинява загуба на коса на главата? За да диагностицирате точно проблема, препоръчително е да се свържете със специалист, тъй като причините могат да бъдат различни. Но можете да опитате да определите основните фактори, които влияят върху влошаването на външния вид на косата. И независимо идентифицирайте какво причинява обилен косопад конкретно във вашия случай.
Силен косопад при жените – причини
- Хормонална загуба поради преструктуриране на тялото (по време на пубертета, по време на бременност, в следродилния период, с менопаузата).
- Странични ефекти от лекарства (като антибиотици) и медицински процедури, които могат да отслабят цялото тяло (като химиотерапия).
- Резки промени в нервната и ендокринната система на организма, причинени от стресови ситуации, депресия, хронична умора, хормонален дисбаланс, заболявания.
- Промяна в температурния режим (особено хипотермия на косата, прегряване при сушене със сешоар, клещи, гладене).
- Сезонен косопад при жените в резултат на авитаминоза.
- Небалансирано хранене и диети (липса на определени микроелементи отслабва организма като цяло).
В съвременния свят, където ежедневният стрес се е превърнал в норма, състоянието на косата се влияе повече от външни фактори, отколкото от генетична наследственост. В резултат на продължителен стрес върху косата или редовно излагане на химикали има шанс да ги нараните.
Някои прически представляват голяма опасност:
- Дредове
- Африкански плитки
- Удължаване на косата
- перм
- Стегнати опашки и кичове
В случай на наистина силен косопад трихологът може да диагностицира заболяване като алопеция (плешивост). Има няколко вида алопеция.
Видове косопад (алопеция)
Алопеция ареата (алопеция ареата)
Симптоми:
- загуба на коса в определена област на главата, т.е. „частична“ или „гнездна“ плешивост;
- промяна в структурата на косата, растяща около фокуса на алопеция – те стават забележимо по-тънки и стават чупливи.
Тежестта на алопеция ареата:
- 1 степен – локален тип плешивост с образуване на кръгла (овална) плешивина;
- 2 степен – частична плешивост, когато огнищата се сливат един с друг;
- Степен 3 – пълна загуба на коса по цялата глава.
Дифузна алопеция (симптоматична)
Симптоми:
- равномерна загуба на коса по цялата глава;
- изтъняване и изтъняване на останалата коса.
Причини: хормонален дисбаланс, бери-бери, липса на протеин – тези фактори провокират повишаване на чувствителността на космените фоликули към дихидротестостерон, който е продукт на взаимодействието между тестостерон и вещество, произвеждано от мастните жлези.
Прониквайки в космения фоликул, дихидротестостеронът нарушава нормалното му хранене и блокира притока на кръв, което води до отслабване и загуба на коса.
Андрогенна алопеция
Симптоми:
- изтъняване, косопад при мъжете – предимно в средата на главата (фронто-париетална част), при жените – на път
Ако по-рано този вид алопеция се смяташе за традиционна мъжка плешивост, днес все повече и повече жени се сблъскват с андрогенна загуба на коса, тъй като техният хормонален фон често се характеризира с преобладаване на мъжки хормони.
Прекомерен косопад при жените – лечение
Статистиката показва, че всяка трета жена в света страда от проблема с косопада в един или друг момент от живота си. След елиминиране на някои фактори, като сезонност или диетичен косопад, проблемът ще се разреши от само себе си. Други се нуждаят от допълнителна помощ на тялото.
За съжаление косопадът при момичетата обикновено е симптом на много по-сериозна аномалия в организма. Косата е вид индикатор за нашето здраве и реагира на болестта на първо място, когато други симптоми все още не са се появили. Ако установите, че косопадът надвишава нормата, не се колебайте – свържете се със специалист.
Какво да правим с косопад: план за действие
Преди да започнете лечението, е необходимо да установите причината за заболяването. Това ще изисква диагностика.
Какви изследвания може да предпише лекар?
- общ кръвен анализ;
- анализ на съдържанието на серумно желязо;
- анализ на хормоните на репродуктивната система и щитовидната жлеза;
- биохимия на кръвта;
- анализ за латентни инфекции;
- трихограма, спектрален анализ на косата.
Също така трихологът може да ви насочи за консултация с ендокринолог, терапевт, дерматолог. Те ще изключат или потвърдят наличието на някакво заболяване и, ако е необходимо, ще предпишат допълнителни изследвания.
Много дами погрешно смятат, че външното излагане на скалпа бързо ще спре интензивния косопад. Въпреки това е необходимо да се премахне причината за потискане на космените фоликули. В повечето случаи положителна динамика се наблюдава след промяна в диетата, ежедневието или навиците.
Какво може да предпише лекар:
- витаминни и минерални добавки под формата на капсули;
- лекарства за перорално приложение (например при желязодефицитна анемия се предписват железни таблетки);
- средства за възстановяване на местното кръвообращение (спрейове, серуми, мехлеми, шампоани);
- домашни или салонни козметични процедури;
- хомеопатични препарати;
- масаж на скалпа;
- народни средства.
Източник: https://www.youtube.com/watch?v=cWsecB1Qf4E
Как да спрем косопада при жените
Както вече казахме, понякога проблемът с косопада се решава с доста банални методи. Следвайте нашите съвети и може би резултатът няма да закъснее.
- Следвайте рутината. Важно е да спите достатъчно, да прекарвате поне половин час на ден на чист въздух.
- Откажете се от вредните навици. Пушенето и алкохолът влияят негативно на здравето и красотата.
- Избягвайте хипотермия или прегряване на главата. Шапките трябва да станат ваши постоянни спътници: през зимата това е вълнена шапка, през лятото – лека панама или сламена шапка.
- Грижете се добре за косата си. По-добре е да кажете „не“ на металните гребени не само по време на третиране на косата, но и като цяло. Същото важи и за постоянното използване на маши и горещи сешоари. Колкото по-малко увреждате косата си, толкова по-добре. Също така е важно да изберете правилните продукти за грижа, предназначени за коса, склонна към падане. В серията продукти на ALERANA е представен интензивно подхранващ шампоан, който подобрява състоянието на космените фоликули и нормализира микрофлората на скалпа, като спомага за намаляване на косопада. Шампоанът на базата на естествени стимуланти на растежа подобрява микроциркулацията на кръвта, помага за възстановяване на увредената структура на косата, удължавайки техния жизнен цикъл.
- Без сложно оформяне, къдрене и боядисване на коса! Това само ще задълбочи проблема.
- Масажирайте скалпа си с пръсти или дървена четка. Това ще подобри кръвообращението и ще засили храненето на космените фоликули. Също така в магазините за медицинско оборудване можете да закупите лазерен гребен и да масажирате с него. Това добре доказано устройство се използва от професионални козметолози, но лесно може да се купи у дома.
- Избягвайте стреса. Постоянното чувство на психологически дискомфорт води до факта, че тялото е принудено да работи на границата на възможностите си. В резултат на това – нервен срив или изтощение: което определено няма да придаде красота на косата ви! Тук трябва да разберете, че стресът е не само вашето самочувствие, но и цялото тяло работи в авариен режим. В резултат на силно нервно натоварване може да възникне хормонален срив, в резултат на което кислородът и трофичното снабдяване на космените фоликули ще бъдат нарушени.
- Правилната диета е важна. Гладуването, недостатъчното количество животинска храна води до неизправност на ендокринната система и храносмилателните органи. Което от своя страна може да причини както алопеция ареата, така и внезапна загуба на коса при момичетата.
Косата е изключително адаптивна, следователно, при условие че причината за загубата е елиминирана, е напълно възможно да се възстанови тяхната плътност.
Минерални вещества-помощници за здрава коса: витамини C, D, E и група B; калций, магнезий, мед, желязо; рибено масло с киселини.
Какво трябва да присъства на трапезата: бяло и червено месо, яйца, тлъста риба, морски дарове, млечни продукти, зърнени храни, бобови растения, зърнен хляб, семена и ядки, пресни зеленчуци и плодове, растителни масла. Колкото по-разнообразна е вашата диета, толкова повече витамини и минерали ще получи тялото ви.
Можете да създадете балансирана диета, съдържаща всички необходими компоненти, или да приемате специални витамини за коса, като витаминно-минералния комплекс ALERANA®, който съдържа всички необходими компоненти за предотвратяване на косопада, като се вземе предвид ежедневният им ритъм на растеж.
Средства за косопад
За ефективно лечение на косопад при жените е необходимо допълнително да им се „помогне“ отвън. Има огромен брой народни методи и съвременни средства, които ще ви помогнат да се справите с проблема.
Домашно лечение: как бързо да спрете косопада
Всяка домакиня със сигурност ще намери необходимите продукти и съставки в хладилника си или на рафта на шкафчето.
Маслена маска за косопад . Втрийте рициново или репейно масло в кожата, масажирайте добре главата си, поставете найлонова шапка. След 30 минути изплакнете косата с топла вода.
Яйчен жълтък за красота и плътност . Нанесете върху скалпа смес от няколко жълтъка, отделени от белтъците, разтрийте старателно. След половин час изплакнете косата си с отвара от мента.
Изплакване с коприва . Залейте 100 г листа от коприва с 400 мл шестпроцентов оцет и 300 мл вода. Оставете да вари 5 часа и изплаквайте главата си при всяко измиване.
Лучена маска за косопад . Лукът се настъргва, натрива се с 1 с.л. лъжица зехтин. Получената смес нанесете върху скалпа и масажирайте 15 минути, след което затворете с найлонова шапка, затоплете с кърпа и киснете още половин час. След това изплакнете обилно.
Тук обаче има важен нюанс. Лучената маска оставя доста силна миризма, която може да продължи няколко дни, а на къдрава коса – до няколко седмици. Ето защо, след измиване, трябва да изплакнете косата си с вода, подкиселена с лимон и трапезен оцет, за да неутрализирате аромата.
Лимоновият сок може да се добави и директно към маската.
Рецепта за „изгаряне“ . Вземете рициново масло и тинктура от пипер и смесете в съотношение 1 към 2. Нанесете върху косата и скалпа един час преди измиване, покрийте с шапка и кърпа. След като изтече времето, измийте косата си с шампоан. Полезно е да правите такава маска до три пъти седмично.
Стягаща маска . Залейте 50 г ръжено брашно със 100 мл вряща вода и задръжте под капак за 5 минути. Добавете 100 мл зехтин, 5 г суха горчица и малко лимонов сок и разбъркайте добре.
Нанесете получената смес върху косата си за половин час под затопляща шапка (както е описано в рецептите по-горе). Маската се измива с течаща вода.Вместо брашно можете да използвате накиснат ръжен хляб без коричка.
Компреси с дарове на природата
- Коренът от магданоз се нарязва на ситно, сокът се изцежда в чаша. Напоете марля със сок и поставете върху главата си под затопляща шапка. Изплакнете косата си с топла вода след час.
- Ако имате храст от алое у дома, вземете 2 стари листа, нарежете и изстискайте сока. Поставете марлята, напоена със сока, върху главата си, като внимавате сокът да не попадне в очите ви. За да направите това, увийте компреса с найлоново фолио. Измийте сока след половин час.
- Залейте 100 г зелени иглички от иглолистно дърво (смърч, бор, ела) с 1 литър вряща вода, загрейте на водна баня за 20 минути. Прецедете отварата и натрийте главата си за 15 минути преди измиване на косата. Такава рецепта не само ви позволява да лекувате косопада при жените, но и стимулира растежа на нови косми.
Съвременни козметични продукти, които помагат при косопад
Едно от най-ефективните средства за лечение на косопад са спрейовете ALERANA® на базата на миноксидил 2% и 5%.
Редовната употреба на спрея ви позволява да спрете интензивния косопад и да възстановите нормалното развитие на космените фоликули.
Миноксидилът увеличава плътността и дебелината на къдриците и увеличава продължителността на активната фаза на растеж. Лекарството е показало висока ефективност при лечението на андрогенна алопеция.
Серум за растеж на косата ALERANA, който видимо укрепва косъма в космения фоликул и стимулира събуждането на спящите фоликули. Курсовото приложение на серума лекува скалпа, намалява косопада и насърчава интензивния растеж на косата.
Не чакайте проблемът да достигне необратими мащаби, погрижете се за красотата и плътността на вашата прическа още днес!
За точна диагноза се свържете с специалист.
Какво препоръчват трихолозите да правите у дома, когато косата пада много?
Всеки човек определя интензивността на падането самостоятелно.
Най-лесният начин да се уверите, че косата пада, е сресването. След като срешете добре косата си веднъж, трябва да премахнете всички паднали косми и да срешете отново.
Ако по гребена останат много нови косми (накъсвания), загубата е силна.
Ако няма много косми (около 15 броя) – загуба със средна интензивност. Ако има малко косми (3-7 броя) или изобщо няма, загуба няма.
Косата пада силно: какво да правя у дома на първо място?
У дома силна загуба може да бъде спряна само ако човек знае точно причината за това заболяване.
Напълно възможно е да се справите със силна загуба на коса с лечение с народни средства.
Причини за силно падане:
- Строга диета. Продължително отсъствие на наситени мазнини и мастни киселини.
- Недостатъчно телесно тегло . Ниският индекс на телесна маса (ИТМ под 16) може да бъде причина за изтъняване на къдриците.
- генетично предразположение. Всички тестове може да са нормални. Ако близкият роднина е имал такъв проблем, тогава косопадът при деца и внуци е много вероятно да се повтори.
- Напреднала възраст. Липсата на женски полови хормони по време на менопаузата при жената може да причини пролапс. При мъжете загубата на коса се причинява от излишък на тестостерон.
- Сезонна авитаминоза. През есента или пролетта внезапната промяна на времето и преструктурирането на тялото могат да повлияят на растежа на косата. Прочетете повече за сезонния косопад тук.
- Хормонален дисбаланс. Излишък на мъжки полови хормони.
- Периодът на бременност и кърмене при жените. По време на преструктурирането на тялото за работа в нов режим може да възникне повреда. Този хормонален дисбаланс засяга пряко космените фоликули.
- Лоша екология.
- Силен стрес. Особено честите, силни смущения могат да нарушат нормалния растеж на косата.
- Козметика (професионална и масова). При индивидуална непоносимост към някои компоненти на продуктите за грижа за косата или при използване на продукти с ниско качество може да възникне алергична реакция, водеща до изтъняване на косата.
- Нараняване (механично или химическо) на космените фоликули. Непрофесионалното боядисване може да навреди на здравите къдрици. Нараняването на скалпа с гребени и фиби също може да причини засилен косопад.
- Медикаменти/процедури . Някои лекарства и процедури могат значително да повлияят на имунната система на човек, причинявайки отслабване на космените фоликули.
- Заболявания на щитовидната жлеза, стомашно-чревния тракт, онкологични заболявания, полово предавани болести. Те нарушават функционирането на целия организъм, намаляват неговата защитна функция.
Първи стъпки при косопад:
- Посещение на трихолог.
- Посещение при терапевт.
- Посещение на ендокринолог.
- Посещение на гинеколог.
- Лечение у дома (курс на мултивитамини, укрепване на луковиците, пилинг, използване на маски, балсами, лосиони, спрейове, серуми).
Специалистите ще анализират ситуацията, ще ви кажат какви лекарства и ситуации могат да причинят загуба на коса в определена ситуация (заболявания, житейска ситуация, местна екология и др.).
Терапевтът ще предпише тестове (кръв, урина, изпражнения) за идентифициране на патологии. Ендокринологът ще предпише тестове за хормони, за да изключи хормоналната недостатъчност. Трихолог извършва трихограма (проверка на структурата на косата). Гинекологът взема намазка, изпраща я на кръвни изследвания за инфекции.
Едва след като специалистите извършат всички прегледи, можете да започнете лечението . Ако в тялото не се открият патологии, лечението на пролапса може да се извърши независимо у дома.
Народни рецепти
У дома трябва да използвате народни средства за силен косопад от естествени съставки . От древни времена жените по света са използвали само естествени шампоани, маски, изплаквания.
Този подход не само ще помогне с изтъняването на къдриците, но и ще ги направи гладки, копринени, меки, блестящи.
Тази рецепта е много известна и често използвана от руските жени.
- Използването на лучена маса и сок са изключително ефективни методи.
Маската е подходяща за всички типове коса, но къдриците заради нея миришат силно няколко дни след измиване.
Лукът се нарязва на едро и се изстисква от него, смесва се с 30 мл мед и 1 жълтък.
Сместа трябва да се втрие в скалпа, да се увие с полиетилен. Времето на експозиция е 2 часа. Минималният курс е 1 месец.
Отварата укрепва корените на косата, подходяща е за всеки тип. Косата след като се замърсява много по-бавно, става лека и гладка . За всяко приложение е необходимо да се вари нова отвара от билки.
- Фармацевтичен корен от репей (40 грама) се смесва със сухи цветя от невен (40 грама) и шишарки от хмел (30 грама).
Залейте сместа с вода (1,5 литра) и гответе 10 минути . След това с помощта на сито или марля отстранете всички билки.
Отвара трябва да се измива косата 3-4 пъти седмично.
Яйцето е отлично средство за коса и кожа.
- Маска с мед, яйце и масло от репей прави косата копринена, подхранва, овлажнява, укрепва, ускорява растежа.
Смесете масло от репей (15 ml) с 2 жълтъка и мед (15 ml).
Всички съставки трябва да са със стайна температура. Трябва да разбъркате маската с бъркалка или миксер.
Маската се нанася върху сухите корени на косата. Времето на експозиция е 3 часа. Минималният курс е 1 месец.
Запарка от бял равнец
Билката бял равнец има положителен ефект върху косата. Ускорява растежа на косата, намалява косопада, укрепва корените, предотвратява цъфтежа на краищата, премахва пърхота, овлажнява, подхранва корените на косата и ги прави по-малко чупливи.
Нанесете маски, шампоани, инфузии, отвари от бял равнец може да бъде не повече от 3 пъти седмично.
Смесете 250 мл спирт или водка с 20 грама изсушен бял равнец. Да се разбъркат старателно. Поставете съда с инфузията на тъмно, студено място и настоявайте за 14 дни. След това прецедете течността от парчетата трева.
Втрийте получената инфузия в кожата на главата 30 минути преди измиване с шампоан. Курсът на триене – 2 месеца.
масло от моркови
Морковите съдържат много витамини и минерали . Рядко се използва при косопад, но това е погрешно. Морковите са в състояние да възстановят структурата на косата, да укрепят корените, да придадат на къдриците допълнителен блясък и да ускорят растежа на косата. През зимата морковите не са толкова полезни, колкото през лятото и есента.
- 2 големи моркова трябва да бъдат настъргани на средно ренде или нарязани с чопър.
- Прехвърлете настъргания морков в съд от 500 грама, залейте го с масло (зехтин, слънчогледово или кокосово).
- Оставете съда на топло място за 14 дни (всеки ден съдържанието трябва да се смесва).
- След това прецедете маслото от морковите.
- Можете да използвате масло от моркови при всяко измиване на косата – нанесете в корените 1 или 2 часа преди набръчкване .
Лечение на косопад
Заедно с използването на естествени маски за косопад, отвари, инфузии, изплаквания могат да се използват по-съвременни методи на лечение.
- масаж . Спомага за подобряване на кръвообращението на скалпа, укрепва корените на косата, ускорява растежа. Масажът може да се извършва с различни масажори за глава (настръхнали, таралежки, драскалки, октоподи и др.), с голи ръце, с четка и гребен.
Движенията са плавни, бавни, точни, с малка сила на натиск. Не трябва да има никаква болка.
Продължителност на масажа – 10 минути. Минималният курс е 30 дни.
- Дарсонвал . Ефектът на тока върху скалпа.
Има няколко различни устройства, които осигуряват масаж (апарат с няколко дюзи, апарат без дюзи, лазерен гребен). Масажът се извършва нежно, бавно и без натиск.
Устройството не се използва при заболявания на кръвта, сърцето, психични разстройства, тромбофлебит, онкология, епилепсия, инфекциозни заболявания, по време на бременност и при деца под 6 години.
Времето на процедурата е 10 минути. Курсът е 30 дни.
- Пилинг на скалпа . Процедурата се извършва за почистване на скалпа от кератинизирани частици. Важно е да използвате само меки ексфолианти, които не нараняват вече увредената зона.За процедурата можете да закупите козметика в специализирани магазини или да използвате фина сол (обикновена или морска).
Времето на процедурата е 3-10 минути. Курс – 30 дни (1 път седмично).
Обръщение към специалисти
Не трябва да се самолекувате. Причината за загуба на коса може да бъде патологични промени в тялото или комбинация от няколко проблема.
Ето защо първо трябва да изключите различни заболявания и неизправности в системата на тялото и едва след това, като изключите вътрешните проблеми, да се справите с външните прояви на косопад.
Можете да спрете косопада с народни средства у дома. Наред с използването на естествени шампоани, маски, отвари и изплаквания, трябва да наблюдавате диетата, ежедневието и съня си . През есента е желателно да се приема комплекс от витамини.
Косата пада зле – какво да правя: основните причини и ефективно лечение
Всяка жена мечтае за красива коса. Въпреки това, постигането на желания резултат и отглеждането на здрави гъсти къдрици не е толкова лесно, колкото изглежда на пръв поглед, особено ако нишките са чупливи, скучни и отслабени. От материалите на статията ще научите какво да правите, ако косата пада много.
Нищо не може да разстрои една дама по-добре от кичур на зъбите на гребена и в канала на банята. Този проблем се възприема като загуба на красота. Гъстата прическа отдавна е гордостта на всяка жена. Ако висококачествена декоративна козметика, нова чанта и рокля могат да бъдат закупени доста лесно, тогава здравите къдрици са резултат от дългосрочна, правилна и внимателна грижа.
Отделни единици напускат косата всеки ден за абсолютно всички хора. Основната разлика е само в техния брой. Обикновено тази цифра е от 50 до 100 броя на ден. Такива загуби са почти незабележими, тъй като нов „пух“ расте, за да го замени.
Бавният растеж и изтъняването на нишките може да означава начална плешивост. С това заболяване най-често се сблъскват представители на по-силния пол, но ако забележите такива симптоми, първо си струва да откриете причината за бързото отстраняване на болестта.
За да разберете колко интензивна е загубата, трябва да проведете прост тест. Срешете косата си и съберете всичко, което е останало в гребена. Когато броят им не надвишава 15 косъма, няма причина за сериозно безпокойство. Ако тази цифра е по-висока, се препоръчва консултация с трихолог.
Твърде много падащи кичури след измиване или върху възглавницата е симптом, който никога не трябва да се пренебрегва. Не забравяйте да се подложите на преглед, когато този проблем ви притеснява повече от два месеца.
Мнозина се интересуват от въпроса – защо косата се излива. След това ще анализираме подробно факторите, чието влияние се отразява негативно на състоянието на косата.
- Сезонност. Известно е, че през есенно-пролетния период линията на косата е отслабена поради недостатъчно количество витамини.
- Използвана козметика за грижа. Експертите препоръчват да купувате само естествени продукти, които не съдържат сулфати и парабени. Органичните шампоани имат положителен ефект и не предизвикват раздразнения и сухота.
- Промени в хормоналните нива по време на бременност, както и в следродовия период и по време на менопаузата, свързани с отслабване на имунната система. Ако косата пада активно, най-често причината е нарушение на ендокринната система и захарен диабет.
- Прием на определени лекарства. Много лекарства, както и медицински процедури, имат странични ефекти върху тялото.
- Провеждането на антибиотична терапия, предписана за лечение на инфекциозни заболявания, приемането на контрацептиви, лекарства за налягане и антидепресанти може да провокира плешивост.
- Недостатъчно количество желязо в кръвта. Намаляването на нивото на този микроелемент е свързано със загуба на кръв, която настъпва по време на менструация или при строги диети. Постоянното ограничаване на приема на храна води до появата на сънливост, лошо настроение и чувство на слабост. За да се премахне проблемът, е необходимо да се включат в ежедневната диета храни с високо съдържание на желязо (говеждо, риба, каша от елда, черен дроб, сокове от ябълки и нар и т.н.), както и да се пие витаминен комплекс.
- Дерматологични заболявания. Заболявания като себорея, трихофития, дерматит и други могат да бъдат отговорът на въпроса защо косата пада много. За точна диагноза и лечение е необходима консултация с лекар.
- Отслабено кръвоснабдяване на главата. Недостатъчното насищане на съдовете с кръв е причината за слабостта на къдриците. Остеохондрозата на цервикалния гръбнак и различни заболявания на сърдечно-съдовата система могат да причинят развитието на патология. Пиенето на кафе също провокира вазоконстрикция.
- пърхот. Това заболяване допринася за запушване на порите, в резултат на което луковиците отслабват и започва да пада.
- Чести стрес и тревожност. Ако имате неблагоприятна среда в семейството или на работа, това може да повлияе неблагоприятно на състоянието на прическата. В стресови ситуации съдовете рязко се стесняват, пречат на нормалния кръвен поток, в резултат на което нишките започват да се разпадат. За да се успокоите и да се отървете от напрежението, използвайте билкови чайове на базата на маточина и мента. Ваната с добавка на билков отвара, морска сол или ароматно масло също ще бъде полезна.
- Промяна на температурата. Липсата на шапка през зимата води до хипотермия, а сушенето със сешоар, използването на клещи или гладенето води до значително прегряване. За да защитите къдриците, се препоръчва да използвате специални спрейове с термична защита, както и да носите шапки за защита от замръзване, слънце и силен вятър.
- Нараняване на косата чрез някои манипулации: дреди, стегната опашка, африкански плитки, удължаване, боядисване или къдрене.
- Неправилно хранене. Недостатъчното количество микроелементи води до отслабване на тялото. Ако искате да имате здрави гъсти къдрици, не спазвайте строги диети. Алопецията може да бъде причинена от ежедневна травма на нишките по време на твърде силно разресване.
- Прекомерно омазняване на скалпа.
- Провеждане на химиотерапия.
Точните причини за появата на плешивост могат да бъдат няколко. В тази връзка не се препоръчва да започнете лечение с рекламирани козметични новости или народни маски. На първо място, трябва да установите какво е допринесло за отслабването на косата. За да направите това, ще трябва да посетите следните специалисти:
- Трихолог – занимава се със заболявания на линията на косата и скалпа. Той ще назначи трихограма, която ви позволява да определите структурата и състоянието на къдриците.
- Терапевт. Ще даде направление за тесни специалисти за диагностика въз основа на резултатите от анализите на CBC, OAM и биохимия.
- Ендокринолог. Той ще предпише мониториране на нивото на хормоните, въз основа на което ще може да изключи или потвърди проблема.
- Дерматолог. Той ще ви насочи към скрепер, който ще ви позволи да идентифицирате патогенните микроорганизми по кожата.
- Гинеколог. Намазките ще помогнат за изключване на инфекциозни заболявания.
След като научим какво да правим, ако косата ви пада много зле, ще обсъдим какво може да ви препоръча лекарят. На първо място, съветвайте да провеждате витаминна терапия, като пиете курс от специален комплекс. Ако причината е в желязодефицитна анемия, предписвайте лекарства, които повишават нивото на желязо.
Трихолог може да препоръча закупуване на специални стягащи продукти. Отличен ефект има Selencil, който може да се купи в аптеката. Серията включва шампоан, балсам, маска, лосион и лекарствени таблетки. Резултатът от приложението няма да закъснее. Лекарството не само ще укрепи корените, но и ще ускори растежа на нов „пистолет“.
Също така, масажът на скалпа и различни традиционни лекарства имат добър ефект.
Проблемът, при който косата се разпилява, може да възникне по всяко време и да ви изненада. Съветите по-долу ще помогнат в борбата с изтъняването на нишките.
- Обърнете специално внимание на рутината си. Спете достатъчно и прекарвайте достатъчно време на открито всеки ден.
- Избягвайте хипотермия и силно нагряване на косата. Носете шапка, за да предпазите къдриците си от времето. Жените трябва да се научат как правилно да се грижат за къдриците и да не ги подлагат на сложни козметични процедури.
- Човек, който е постоянно под стрес, изпитва дискомфорт, което има отрицателен ефект върху нишките. За да се преборите с болестта, почивайте повече и започнете да спортувате.
- Редактирайте ежедневната си диета. Уверете се, че съдържа достатъчно микроелементи, важни за придатъците на кожата (витамини от групата А, В, С, Е, калций, магнезий, желязо). Полезни са следните храни: яйца, ядки, риба, варива, зелен чай, пресни зеленчуци и плодове. Избягвайте никотин и напитки, съдържащи алкохол.
В допълнение към предписаното лечение би било полезно да направите няколко прости процедури у дома, за да подобрите косата си.
Маска с лук. Инструментът бързо насища кореновата система с необходимите микроелементи за здравословен растеж. Процедурата трябва да се извършва не повече от 2 пъти седмично. За готвене ще ви трябва: 3 средно големи нарязани глави лук, 2 пилешки яйца, 15 грама бирена мая и 15 милилитра зехтин. Смесете всички компоненти и нанесете върху кожата и дължината на косата за 40 минути.
Билкови отвари. Билкови съставки като коприва, корен от репей, мащерка, мента, невен, дъбова кора, градински чай, хмел, липа и розмарин са полезни за нишките. Залейте билките с вряща вода и оставете да се варят поне час, след което изплакнете измитите къдрици с разтвора.
Разтривки с масло. Рициновото и репейното масло са изключително полезни за корените. Предварително загрейте продукта и масажирайте скалпа за няколко минути, след това съберете куп на главата си, скрийте го под пластмасова шапка и го увийте с хавлиена кърпа. След 60 минути продуктът се измива с шампоан.
Маска с яйчен жълтък. Отделете няколко жълтъка от протеините и нанесете масата върху корените и дължината. След тридесет минути изплакнете къдриците с отвара на базата на мента.
Затопляща отвара. За готвене вземете 5-7 червени люти чушки и ги смелете заедно със семките. Прехвърлете масата в съд от тъмно стъкло и я напълнете с 0,5 литра водка.
Лекарството трябва да се настоява на тъмно, хладно място за поне полумесец. След това прецедете тинктурата и втрийте лечебния разтвор в кожата на главата. Сложете плика и увийте събраните на кок къдрици с хавлиена кърпа.
След 30 минути измийте косата си с шампоан и нанесете балсам.
Ако нямате здравословни проблеми, тоест вътрешните фактори не се превръщат в пречка, можете самостоятелно да организирате компетентна грижа за нишките. Не трябва да очаквате незабавен ефект, отнема много време, за да възстановите предишната гъста коса.
Честото миене се отразява неблагоприятно на къдриците. Придатъците на кожата са покрити със специален липиден слой, който ефективно предпазва от негативните въздействия на околната среда. Но ако използвате шампоан всеки ден, такава черупка се поврежда. Препоръчително е да миете косата си два пъти седмично. Ако нишките са прекалено сухи – само веднъж, мазни – три пъти.
Използвайте маски. В продажба има специализирани подхранващи балсами и изплаквания, те съдържат пълна гама от компоненти, които възстановяват структурата и правят косата красива.
Колкото и висококачествена и скъпа да е вашата козметика, тя няма да може да предпази космите от разслояване. Следователно разделените краища трябва да бъдат подстригани своевременно. Опитайте се да сведете до минимум използването на стилизиращи инструменти.
Органичните шампоани не увреждат нишките. За чести грижи е най-добре да използвате продукти на базата на зехтин и масло от морски зърнастец.
През лятото си струва да прилагате кремове без отмиване, когато косата трябва да бъде защитена от излагане на ултравиолетови лъчи.
В рамките на статията разгледахме основните проблеми – разбрахме какво кара косата да пада много и какво да направите, ако искате да спрете и предотвратите появата на болестта. На първо място, трябва да се опитате да докосвате косата си по-малко, за да не нараните луковиците без причина.
Също така е необходимо да се избягва излагането на пряка слънчева светлина, като се използват шапки и шапки за защита. След като посетите плажа или басейна, изплакнете обилно нишките. Не пренебрегвайте използването на специални балсами и маски, тъй като те предотвратяват увреждането.
Грижете се правилно за вашите къдрици и изберете висококачествени продукти, за да се грижите за тях.
Гледайте вътрешното си състояние – избягвайте емоционални сътресения, нервни натоварвания. Периодично се подлагайте на диагностика на тялото, за да идентифицирате всички проблеми в ранните етапи.
10 причини за косопад: съвети и трикове
Известно е, че човек губи стотици косъма всеки ден (счита се за нормално да падат до 100 косъма на ден), но ние изобщо не забелязваме това, тъй като на тяхно място израстват нови. Но ако растежът на косата се забави или загубата на коса се ускори по някаква причина, това може да причини начална плешивост (научното наименование е „алопеция“). Загубата на коса може да бъде частична. Разбира се, мъжете са по-податливи на оплешивяване и то започва от челните части и темето. Ето защо, ако сте започнали да намирате паднала коса на възглавницата си сутрин, това е повод да помислите за причините за косопада и да започнете да предприемате мерки за борба с това явление.
Прост тест за косопад
За да определите дали косата ви е наред, направете прост тест за косопад. За да направите това, внимателно прегледайте падналата си коса. Ако на върха му няма тъмна торбичка, все още няма причина за безпокойство.
Ако има торба, тогава направете този експеримент: не мийте косата си в продължение на три дни, а след това издърпайте кичура коса, растящ на темето и слепоочията.
Ако всеки път след такъв експеримент имате повече от пет косъма в ръката си, това означава, че имате определена патология и трябва да потърсите причината за косопада.
Причини за загуба на коса
Причините за загуба на коса могат да бъдат много различни. Основните са:
1. Недостатъчен имунитет
Косопадът при жените може да бъде причинен от загуба на имунитет. Това често се случва, когато тялото е отслабено или когато работи на „увеличени обороти“.
Така че много жени отбелязват загуба на коса след раждане или по време на кърмене.
В допълнение, чести респираторни или по-сериозни настинки (инфекциозни) също могат да причинят оплешивяване. Може също да причини косопад при мъжете.
Препоръки:
С това може да се бори. Говорете с Вашия лекар какви лекарства трябва да приемате, за да възстановите имунитета. Не се изтощавайте с диети, по-добре е да спортувате. Това ще помогне за укрепване на тялото и ще се отървете от настинки. Пътувайте всяко лято до морето, където тялото ще се закали и ще си набави достатъчно витамин D.
2. Липса на желязо в организма
Дефицитът на желязо в женското тяло може да възникне поради месечна загуба на кръв по време на „критични дни“ или злоупотреба с различни новомодни диети. Постоянно гладуване, като резултат – анемия, сънливост, обща слабост – това са всички признаци на недостиг на желязо в организма.
съвет:
За възстановяване и възстановяване на функциите на скалпа е необходимо да се попълни балансът на желязо в организма. Можете да пиете курс от витамини, както и да ядете храни, съдържащи желязо. Те включват: черен дроб, риба и месо (говеждо), яйчен жълтък, ръжен хляб, зърнени храни (елда, овесени ядки), сокове, съдържащи желязо (ябълка, нар).
3. Реакция към лекарства
„Лекуваме едно – осакатяваме друго!“ – гласи народната поговорка. Много лекарства имат този ефект върху скалпа и линията на косата. Най-сериозният от тях е химиотерапията (предписва се при лечение на рак).
Но не само такива драстични мерки водят до оплешивяване при мъжете и жените.
Такива негативни последици имат и хапчетата за високо кръвно, някои противозачатъчни, някои стероиди, антидепресанти, диуретици и познатия на всички аспирин.
Какво да правя?
Веднага след приключване на курса на лечение линията на косата ще бъде възстановена (с изключение на случаите на доста тежък ход на заболяването, например ракови тумори). Това обаче също не е необходимо. При някои пациенти с рак линията на косата се възстановява напълно. Не трябва да спирате приема на лекарства, без да се консултирате с Вашия лекар.
4. Нарушения на хормонално ниво, химиотерапия и употреба на различни хормонални лекарства
Косопадът при жените може да бъде причинен от хормонален дисбаланс. Косопадът се влияе от определени хормони или по-скоро от техния дисбаланс.
При жените излишъкът от мъжкия полов хормон тестостерон може да причини тези нарушения. Обикновено това се случва, когато момичето започне сексуална активност, в периода след бременността и раждането, по време на менопаузата.
В допълнение, причините за заболяването могат да бъдат ендокринни нарушения или диабет.
Препоръки:
Посетете ендокринолог, проверете щитовидната жлеза, направете кръвни изследвания за хормони и биохимия. След консултация с лекар ще можете да приемате лекарства, които не само ще ви предпазят от косопад, но и ще помогнат на ендокринната ви система. Курсът на лечение обикновено е 2-3 седмици (до 24 дни).
5. Различни инфекциозни заболявания на скалпа
Инфекциозни заболявания на кожата на главата като себорея и дерматит водят до загуба на коса. Причините за дерматит могат да бъдат както външни патогени, така и вътрешното състояние на целия организъм, например алергични реакции.
Как да предотвратим косопада?
Консултирайте се с лекар, за да определите причината за появата на определен вид дерматит. Тук, за съжаление, няма да помогнат нито маски за скалпа, нито билки. Първо трябва да излекувате болестта.
6. Недостатъчно кръвоснабдяване на корените на косата и скалпа
Също толкова важна причина за загуба на коса е недостатъчното кръвоснабдяване на съдовете на главата.
Причината за това разстройство може да бъде някакво общо заболяване (сърдечно-съдово, остеохондроза), както и честата употреба на кофеинови напитки: кафе, силен чай.
Под въздействието на тези напитки съдовете рязко се стесняват. В допълнение, честата употреба на алкохол (коняк) също се отразява негативно на скалпа.
Какво да правя?
Ограничете се до 1-2 чаши кафе на ден. Нека всички напитки във вашата диета са умерени. Занимавайте се със спорт, „разредете“ заседналия начин на живот с други дейности, ходете на разходка всеки ден и релаксирайте колкото е възможно повече.
7. Недостатъчно наситено с витамини и микроелементи хранене
Често причината за загуба на коса е липсата на микроелементи и витамини, което е особено чувствително през пролетната хипервитаминоза (авитаминоза). В допълнение, честата употреба на алкохол и навикът да се пуши също „изгаря“ някои от витамините, които помагат на тялото да се бори с интоксикацията.
съвет:
Вземете витаминен комплекс през пролетта, след консултация с вашия терапевт. Яжте и пресни плодове и зеленчуци. Можете да допълните диетата си с някои микроелементи. Не забравяйте, че здраво тяло се издава от блестяща буйна коса, красиви, нечупливи нокти.
8. Последици от пренесени напрежения
Често косата пада от постоянен стрес на работа или у дома. Струва си да бъдете малко нервни, тъй като „първите признаци“ вече се появяват. Разбира се, ако стресът е бил единичен, тогава възстановяването няма да отнеме много време. Но ако стресът вече е преминал в „хронична“ форма, тогава съдовете на скалпа са силно стеснени, кръвообращението е забележимо отслабено и косата започва да пада интензивно.
съвет:
Не е нужно да приемате антидепресанти. Достатъчно е да пиете чай с мента или маточина. Като цяло билковите отвари успокояват, отпускат. Можете да вземете вана с билкови добавки от мента и лайка. Също така е препоръчително да спите достатъчно след работа, тъй като постоянната умора отново ще доведе до стрес.
9. Влияние на замърсената околна среда и агресивните външни фактори
Екологичната ситуация в региона също може да повлияе на състоянието на косата. Замърсеният въздух, повишеното ниво на фонова радиация, различни валежи, плюс нерационално и неправилно хранене – всички тези фактори влияят не само на здравето на косата, но и на целия организъм като цяло.
Препоръки:
Най-доброто решение би било да се преместите в по-екологичен район. Ако това не е възможно, тогава е необходимо да поддържате тялото с чисти продукти, да избягвате стресови ситуации и хронични заболявания, за да понесете възможно най-лесно негативните въздействия на околната среда.
10. Излагане на високи и ниски температури
Този проблем може да се наблюдава както при възрастни, така и при деца. Загубата на коса при деца обаче, както и при възрастните, може да бъде причинена от небрежно отношение към тяхното здраве. Например ходене без шапка в студено време или на открито слънце.